Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Fushata e zjarrtë elektorale në Australi u la në hije nga operacionet policore ndaj opozitës laburiste pas dyshimeve për informacione sekrete që tregojnë shpenzime të mëdha në rrjetin informatik të vendit, duke ngritur shqetësimin për abuzim me pushtetin.Partia Laburiste vuri në dyshim kohën e zgjedhur për aksionet e policisë dhe gjithashtu la të kuptohet se mbase qeveria i kishte bërë presion asaj. Por, kryeministri Malkolm Turnbull dhe kreu i policisë federale australiane Andrew Colvin i hodhën poshtë këto dyshime.Kontrollet e policisw në disa banesa të eksponentëve të opozitës e kanë ndezur edhe më shumë fushatën elektorale të zgjedhjeve të 2 korrikut, të cilat sondazhet tregojnë se do të jenë shumë të luftuara. Për sa i takon kontrollove, policia ndërhyri pas daljes në media të raporteve sekrete të Rrjetit Kombëtar të Komunikimeve.Kur laburistët ishin në pushtet, u miratua një plan prej 38 miliard dollarësh australianë për të lidhur 93% të vendit me fibra optike. Por, në raportet sekrete sugjerohet se kostot janë tejkaluar shumë dhe kohët janë zgjatur tej mase, duke ngritur shqetësimin për abuzim pushteti nga qeveria.Mediat australiane thanë se ndërhyrja e policisë ndaj opozitës u bë për të zbuluar origjinën e këtyre raporteve sekrete si dhe  mënyrën se si janë siguruar apo përdorur nga opozita. Por edhe për të verifikuar të dhënat që përmbahen në to. Autoritetet australiane thanë se nuk ka pasur asnjë ndërhyje ndaj policisë, e cila vepron plotësisht në mënyrë të pavarur, ndërsa kryeministri Turnbull kritikoi ashpër opozitën që vuri në dyshim ndershmërinë e policisë.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250661
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
27
394
1252
224127
4398
7884
250661

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:19

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.