Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Gjykata Supreme e Venezuelës vendosi se gjendja e emergjencës e shpallur nga presidenti Nicolas Maduro është kushtetuese.përfshirë të drejtën për të vendosur masa më të rrepta sigurie.Parlamenti i kontrolluar nga opozita e refuzoi këtë masë të martën, por gjykata supreme, e cila rrallë vendos kundër qeverisë, tha se dekreti ishte i pranueshëm. Gjykata tha se gjendja e emergjencës është e justifikueshme për shkak të rrethanave të jashtëzakonshme sociale, ekonomike, politike, natyrore dhe ekologjike që po prekin rëndë ekonominë e vendit.Të premten e shkuar, Maduor shpalli gjendjen e emergjencës për 60 ditë, duke akuzuar elitën e biznesit se ka bojkotuar ekonominë dhe shtetet e bashkuara se po planifikojnë një grusht shtetit ndaj qeverisë së tij socialiste.Mes masave të marra, tashmë ushtria dhe komitetet lokale kanë të drejtën që të shpërndajnë dhe shesin ushqim. Autoritetet tashmë mund të detyrojnë privatët që të shkurtojnë javën e punës, siç kanë bërë me sektorin publik, për të kursyer elektricitet.Masat e reja lejojnë qeverinë që të marrë kontrollin e shërbimeve apo mallrave bazë, gjë që analistët thonë se do të krijojë mundësinë e shtetëzimit të kompanive.Opozita në vend i ka kundërshtuar këto masa dhe po përpiqet të organizojë një referendum për të rrëzuar Maduron nga pushteti.Por, qeveria ka thënë disa herë se nuk do të ketë asnjë referendum të tillë. Shumë venezuelianë akuzojnë Maduron dhe qeverinë e tij për vështirësitë ekonomike, megjithëse autoritetet flasin për komplote.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250660
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
26
394
1251
224127
4397
7884
250660

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:19

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.