Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Ministrat e Bashkimit Europian mbështetën të premten planet për të lehtësuar dhe përshpejtuar pezullimin e liberalizimit të vizave për vende të treta dhe theksuan se heqja e kufizimeve për vendet e tjera nuk ishte një mundësi e afërt, mes shqetësimeve në rritje për emigracionin në bllok.BE po zhvillon bisedime të ndjeshme me Ankaranë për liberalizimin e vizave për Turqit. Ky lëshim është planfikuar si pjesë e marrëveshjes me Turqinë në këmbim të ndihmës së saj për të frenuar fluksin e emigrantëve dhe refugjatëve në Europë. Por, disa shtete të BE e shohin me ankth mundësinë e hapjes së kufijve ndaj vendit mysliman me rreth 79 milionë banorë.Pikërisht për të qetësuar vendet anëtare, Brukseli po përgatit një mekanizëm që do të lejonte pezullimin e vizave me ndonjë prej 60 vendeve që kanë marrëveshje të tilla, mes të cilave edhe Shqipëria. Plani i miratuar nga 28 ministrat e Brendshëm të BE, gëzon edhe mbështetjen e Parlamentit Europian, i cili gjithashtu duhet të thotë fjalën e tij lidhur me çështjen. E megjithatë, ministri i Emigracionit të Holandës, Klaas Dijkhoff, vend i cili mban presidencën e radhës së bllokut, ndërsa përmendi avantazhet nga liberalizimi i vizave theksoi se nuk mund të abuzohet me këtë të drejtë.“Liberalizimi i vizave ka avantazhe të mëdha për BE-në dhe vendet e treta. Ne duhet te sigurohemi që mos të abuzohet me liberalizimin. Jam shumë i kënaqur që ramë dakord mbi një mekanizëm që do të na e bënte më të lehtë të vepronim në rast shkeljesh”, u shpreh Dijkhoff.Përveç Turqisë, BE po konsideron heqjen e vizave edhe për qytetarët e Kosovës, Ukrainës, e Gjeorgjisë. Por, ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere theksoi se BE-ja nuk duhet të garantojë liberalizmin për vende të tjera deri sa mekanizmi për pezullimin e kësaj të drejte të hyjë në fuqi.Kolegu i tij francez, Bernard Cazeneuve, pohoi se heqja e kufizimeve të udhëtimit për 4 vendet nuk ishte çështje javësh e as muajsh.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250658
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
24
394
1249
224127
4395
7884
250658

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:18

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.