Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Një operacion për rimarrjen e Falluxhas nga i ashtuquajturi Shtet Islamik ka nisur këtë të hënë nga forcat ushtarake irakene, i njoftuar nga vet kryeministri i vendit, Haider al-Abadi. “Momenti i çlirimit të Falluxhës ka mbërritur, jemi në prag të arritjes së një fitoreje të madhe”, tha ai, duke shtuar se militantët xhihadistë nuk kanë “zgjidhje tjetër, veçse të zmbrapsen”.Ushtria e Irakut i ka paralajmëruar tashmë civilët, në mënyrë që të largohen nga qyteti gjatë kësaj mësymjeje. Ndërsa për ata që nuk munden të braktisin shtëpitë e tyre, ushtria ka njoftuar përmes televizionit shtetëror që të ngrenë flamurin e bardhë mbi shtëpi.Falluxha ka qenë qyteti i parë i rënë në duart e xhihadistëve në vitin 2014, ndërkohë që shërben edhe si njëra nga dy bazat më të fuqishme të Shtetit Islamik në Irak. Zyrtarët irakenë thonë se do të krijohen edhe korridore të nevojshme për civilët, në mënyrë që ata t’u drejtohen kampeve të strehimit jashtë qytetit.Agjencia e lajmeve “Reuters” citon rezidentë të këtij qyteti të thonë se, rreth 20 familje u larguan nga një periferi e frontit të luftës ditën e shtunë, por vetëm gjysma e tyre ka mundur të mbërrijë në destinacionin strehues, pasi të tjerët janë vrarë nga eksplozivët e vendosur nga luftëtarët e ISIS përgjatë rrugës.Ushtria, policia dhe luftëtarë vullnetarë kanë rrethuar qytetin, rreth 65 kilometra në perëndim të Bagdadit. Ndërkohë, faqja e internetit prokurde “Shafaq” njoftoi të dielën se rreth 20 mijë trupa policorë kanë mbërritur në periferitë e Falluxhës, për t’i paraprirë një sulmi të pritshëm.Militantët xhihadistë nisën një ofensive masive në qershor të vitit 2014, duke pushtuar rajone të tëra në veri dhe perëndim të Bagdadit. Gjithsesi, forcat e sigurisë dhe luftëtarë aleatë i kanë zmbrapsur xhihadistët, edhe me mbështetjen e sulmeve ajrore të udhëhequra prej Shteteve të Bashkuara. Ushtria irakene rimori nën kontroll qytetin fqinj të Ramadit nga kontrolli i xhihadistëve në dhjetor të vitit të kaluar.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250659
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
25
394
1250
224127
4396
7884
250659

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:19

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.