Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Supergrabitja e ATM-ve në Japoni, 14 mijë tërheqje në 3 orë
1.4 miliardë jen ose 13 milionë dollarë u vodhën nga makineritë automatike të parave apo ATM-të në Japoni. Mësohet se keqbërësit arritën të tërheqin shumën e jashtëzakonshme duke përdorur karta krediti të rreme të prodhuara me të dhëna të vjedhura nga një bankë afrikano-jugore.Policia japoneze tha se paratë u tërhoqën në më pak se 3 orë nga 1400 dyqane në të gjithë Japoninë. Kryesisht tërheqjet u bënë në ATM-të që gjenden në dyqanet e kompanisë “7eleven”, e cila ndryshe nga bizneset e tjera në Japoni, pranon karta kreditit të huaja.Banka afrikano-jugore “Standard”, nga e cila u vodhën të dhënat, tha se humbjet e saj arrijnë në thuajse 20 milionë dollarë. Policia japoneze tha se dyshon që në këtë grabitje janë përfshirë më shumë se 100 njerëz në të gjithë Japoninë.Një organizim perfekt dhe i paprecedent i një ushtrie hajdutësh që ka zënë në befasi policinë japoneze. Hetuesit japonezë thanë se është e pabesueshme se si kaq shumë njerëz mund të angazhohen për një komplot kriminal dhe të mos merret vesh asgjë.Për të ilustruar më mirë organizimin e jashtëzakonshëm, hetuesit thanë se shuma maksimale që mund të tërhiqet nga ATM-të është 913 dollarë dhe hajdutëve i është dashur të bëjnë rreth 14 000 transaksione në më pak se 3 orë.Policia tashmë ka nisur të shqyrtojë pamjet e kamerave të sigurisë në qindrat e dyqaneve në vend, por ende nuk ka raporte për të dyshuar apo të ndaluar.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250666
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
32
394
1257
224127
4403
7884
250666

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:20

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.