Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Brazil, përgjimet detyrojnë ministrin të tërhiqet

Një aleat i ngushtë i presidentit në detyrë të Brazilit Michel Temer ka vendosur të tërhiqet për shkak të një skandali politik që ka dalë në dritë.Ministri Romero Juca, në një përgjim zanor, flet për një plan për të penguar hetimin më të madh për korrupsion që është bërë ndonjëherë në vend.Në përgjimin e transkriptuar nga një gazetë, ai shfaqet duke folur për ndalimin e hetimit ndaj gjigandit të naftës Petrobras, ku është përfshirë edhe presidentja tashmë e pezulluar, Dilma Rousseff.Nga ana e tij, zoti Juca thotë se, komentet e tij janë nxjerrë jashtë kontekstit. Ndërsa Rousseff thotë se përgjimet provojnë se procesi hetimor është një “grusht politik” që synon mbrojtjen e figurave të vjetra politike të përfshira në skandalin e Petrobras.Rousseff akuzohet se ka manipuluar shifrat e buxhetit në prag të rizgjedhjes, në vitin 2014, dhe pritet të gjykohet në Senat në muajt e ardhshëm.Në bisedën e publikuar nga gazeta “Folha de Sao Paulo”, ministri Juca thotë se, “nxjerrja para gjyqit ishte e nevojshme për të bllokuar hemoragjinë dhe për të krijuar një pakt politik për të ndaluar gjithçka dhe për t’i kufizuar gjërat”.Për shumë analistë, konteksti i bisedës ka të bëjë me krizën politike që ka pllakosur Brazilin dhe duket se ministri flet për pengimin e vazhdimit të hetimeve të gjigandit brazilian të naftës, Petrobras.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250665
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
31
394
1256
224127
4402
7884
250665

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:20

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.