Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Greqi, filloi evakuimi i kampit të Eidhomenit
Greqia ka nisur evakuimin e mijëra emigrantëve të bllokuar në kampin provizor të Eidhomenit, në kufirin me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Autobusët e parë me refugjatë janë larguar prej orëve të para të mëngjesit, ndërsa operacioni vazhdon pa probleme.Forca të shumta policore që kanë mbërritur të hënën në mbrëmje ndodhen në kamp dhe kanë filluar me anë të përkthyesve të ndihmojnë fillimisht evakuimin e familjeve me fëmijë të vegjël që ndodhen në çadrat provizore në anë të kampit, duke u kujdesur që të lirojnë njëkohësisht dhe linjën hekurudhore mes dy shteteve, që vazhdon të jetë e bllokuar për mëse dy muaj.Gjithashtu, policia, që monitoron operacionin edhe me helikopter, ka larguar të gjithë gazetarët vendas dhe të huaj nga kampi që prej pasdites së të hënës dhe tashmë nuk lejon asnjë përfaqësues të shtypit të jetë i pranishëm në operacion, duke i mbajtur kamerat në një distancë të largët nga kampi, aty ku mund të shihen vetëm autobusët kur largohen.Deri tani nuk ka pasur kundërshtime nga ana e refugjatëve dhe një pjesë e mirë e tyre tashmë shohin se është pa kuptim qëndrimi në këtë kamp provizor, në kushte tepër të vështira, pasi edhe shpresat për hapjen e kufirit janë venitur. Por ende ka një numër të konsiderueshëm të cilët nuk duan të largohen.“Evakuimi do të vazhdojë të paktën një javë dhe nuk do të përdoret forca”, ka deklaruar zëdhënësi i qeverisë për çështjet e krizës së refugjatëve, Jorgos Kiritsis, që ka bërë me dije se rreth 8.500 refugjatët që kanë mbetur në Eidhomeni do të çohen në 6 kampe të zëna me qera në zonën industriale të Selanikut, por edhe në kampe të tjera në zona të ndryshme të Greqisë perëndimore. Vendimi i qeverisë për evakuimin e Eidhomenit është pritur pozitivisht edhe nga Komision Europian.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250656
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
22
394
1247
224127
4393
7884
250656

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:18

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.