Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Erdogan apel grave: Jo kontraceptivëve, lindni fëmijë
Në përpjekjen e tij të radhës për të promovuar rritjen e popullsisë, Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan gjatë një fjalimi televiziv u bëri thirrje familjeve myslimane të evitojnë përdorimin e kontraceptivëve dhe masat e planifikimit familjar.“Do ta them këtë shumë qartë. Duhet të shtojmë numrin e pasardhësve tanë. Njerëzit flasin për kontroll të lindjeve për planifikim familjar. Por asnjë familje myslimane nuk mund ta kuptojë dhe ta pranojë këtë”, tha Erdogan.Sipas Presidentit, nënat janë përgjegjëse për sigurimin e rritjes së numrit të popullsisë turke. Erdogan ka ngjallur kritika të ashpra nga grupe që mbrojnë të drejtat e grave në të kaluarën, pas komenteve se gratë nuk janë të barabarta me burrat e pasi u bëri thirrje atyre të lindin të paktën 3 fëmijë.“Një fëmijë nënkupton vetmi, 2 rivalitet, 3 balancë ndërsa 4 fëmijë janë bollëk”, ishte një prej deklaratave të famshme të tij. Në vitin 2014 lideri turk e cilësoi planifikimin familjar si një lloj tradhtie që do të sillte shterim të një brezi të tërë.Erdogan, 62-vjeç dhe bashkëshortja e tij, Emine, kanë 2 djem dhe 2 vajza. Vajza e tij më e madhe Esra ka 3 fëmijë. Numri i popullsisë turke shkoi në rreth 79 milionë vitin e kaluar ndërkohë që në vitin 2000 ishte 68 milionë.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

244290
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
196
177
505
218627
5911
8003
244290

Your IP: 54.80.70.8
2017-08-23 21:16

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.