Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Hollande të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në Francë.“Kemi shpallur gjendjen e katastrofës natyrore në të gjithë terriroret e prekura nga moti i keq. Do të aktivizojmë menjëherë fondin e emergjencës në mbështetje të komuniteteve lokale, që janë përfshirë nga përmbytjet”, tha Francois Hollande.Në prag të kampionatit europian të futbollit, të paktën dy persona kanë humbur jetën në Francë, ndër të cilat një 86-vjeçare ndërroi  jetë në shtëpinë e saj të përmbytur. Muzeu i Luvrit ka mbyllur dyert për vizitorët, pasi stafi po evakuon të gjithë veprat e artit, në bazë të planit të emergjencës për rujatjen e tyre.Ndërsa mijëra persona kanë braktisur banesat e tyre, pasi stuhitë kanë shtaktuar gjendjen e emergjencës. Qindra shtëpi dhe rrugë janë mbuluar nga uji. Zyrat, dyqanet dhe shkollat, po ashtu janë mbyllur.Jugu i Parisit është shpallur në gjendje alarmi të kuq, ndërsa lumi Senë ka dalë nga shtrati, pasi arriti nivelin 4.45 m, por autoritetet thonë se niveli mund të arrijë deri në 5.7 metra.Ndërsa në Gjermani janë shënuar 8 viktima. Po ashtu në pjesën jugore të vendit, lumenjtë e dalë nga shtrati kanë dëmtuar rëndë qytetet bavareze. Ekipet e shpëtimit përdorën varka për të evakuuar banorët e bllokuar në këto zona.Megjithatë situata nuk pritet të përfundojë me kaq. Për meteorologët, shirat do të vijojnë me të njëjtën intensitet, duke rritur kështu frikën e përkeqësimit të gjendjes nga përmbytjet më të rënda në 100 vitet e fundit.

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250679
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
45
394
1270
224127
4416
7884
250679

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:22

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.