Lajme

Shoqata e peshkatarve te rrethit  Permetit e Kelcyre kane kerkuar ndihmen e deputetit te Qarkut Gjirokaster Vangjel Tavo, per disiplinimin e gjuetise se paligjshme te peshkut ne lumin Vjosa e degezimeve te saj, sidomos ne kete sezon te hedhjes se vezve ne lumejte e degezimet ku dinamiti, korenti, kimikatet e rrjetat po shfarosin cdo lavre peshku ne keto vite. Ka shume vite qe peshkataret e rrethit Permet perballen shume here me gjuetine e paligjshme te peshkut ne luginen e Vjoses. Ankesave te tyre asnjehere ne keto 25 vjet nuk u eshte kushtuar rendesi deri sa keto vite po shikohet nje zhdukje masive e shumllojsherise se peshkut ku specie si Gerlani, Vava, ngjala apo millonai te tjere. Vjosa eshte nje lum I cilesuar nga te gjithe biologet si me I pasuri ne shujlloshmerine e flores dhe faunes ne gjithe Eauropen ku perjashtim nuk ben as lumi Drino e lugina e tij ku dhe aty ka te njejtat shqetesime te shoqates si kudo ne gjatesine e lumit Vjose. Pergjate  takimit ne   fjalen e tij sekretari I shoqates se gjuetarve dhe peshkatarve te Permetit z Ylli Tako kerkoj nga te pranishmit te parashtrojne shqetesimet te deputeti I zones I cili eshte zyrtari I vetem qe po vjen ne nje takim me peshkataret dhe po solidarizohet me shqetesimin e madh te zhdukjes se peshkut ne lumin Vjose. shqetesimet e peshkatarve I permblodhi ne fjalen e tij  duke u shprehur (Un  si qytetar nuk e ndjek kete sport por shqetesimit juaj me zemeron pasi  lumin Vjose e dua dhe jam padiskutim ne mbrojtje te tij, ndaj si deputet mar persiper qe brenda kesaj jave ne kete salle do sjell ata qe pergjigjen dhe kane asete ne parandalimin e kesaj shfarosje qe po I ndodh peshkut ne lumin Vjose si kryeinspektorin e peshkimit te Republikes, pergjegjsin e e peshkimit te Qarkut Gjirokaster inspektorin e mjedisit, Policine e Rendit ku me te cilet do bisedojme konkretisht ne zgjidhjen sa me pare te ketij shqetesimi).

Visitors

335935
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
116
515
1804
308771
5753
5826
335935

Your IP: 54.144.16.135
2018-06-24 08:43