Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

December 2014
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Shoqata e peshkatarve te rrethit  Permetit e Kelcyre kane kerkuar ndihmen e deputetit te Qarkut Gjirokaster Vangjel Tavo, per disiplinimin e gjuetise se paligjshme te peshkut ne lumin Vjosa e degezimeve te saj, sidomos ne kete sezon te hedhjes se vezve ne lumejte e degezimet ku dinamiti, korenti, kimikatet e rrjetat po shfarosin cdo lavre peshku ne keto vite. Ka shume vite qe peshkataret e rrethit Permet perballen shume here me gjuetine e paligjshme te peshkut ne luginen e Vjoses. Ankesave te tyre asnjehere ne keto 25 vjet nuk u eshte kushtuar rendesi deri sa keto vite po shikohet nje zhdukje masive e shumllojsherise se peshkut ku specie si Gerlani, Vava, ngjala apo millonai te tjere. Vjosa eshte nje lum I cilesuar nga te gjithe biologet si me I pasuri ne shujlloshmerine e flores dhe faunes ne gjithe Eauropen ku perjashtim nuk ben as lumi Drino e lugina e tij ku dhe aty ka te njejtat shqetesime te shoqates si kudo ne gjatesine e lumit Vjose. Pergjate  takimit ne   fjalen e tij sekretari I shoqates se gjuetarve dhe peshkatarve te Permetit z Ylli Tako kerkoj nga te pranishmit te parashtrojne shqetesimet te deputeti I zones I cili eshte zyrtari I vetem qe po vjen ne nje takim me peshkataret dhe po solidarizohet me shqetesimin e madh te zhdukjes se peshkut ne lumin Vjose. shqetesimet e peshkatarve I permblodhi ne fjalen e tij  duke u shprehur (Un  si qytetar nuk e ndjek kete sport por shqetesimit juaj me zemeron pasi  lumin Vjose e dua dhe jam padiskutim ne mbrojtje te tij, ndaj si deputet mar persiper qe brenda kesaj jave ne kete salle do sjell ata qe pergjigjen dhe kane asete ne parandalimin e kesaj shfarosje qe po I ndodh peshkut ne lumin Vjose si kryeinspektorin e peshkimit te Republikes, pergjegjsin e e peshkimit te Qarkut Gjirokaster inspektorin e mjedisit, Policine e Rendit ku me te cilet do bisedojme konkretisht ne zgjidhjen sa me pare te ketij shqetesimi).

Lajme

28 Jun 2016 06:08
Ndahet nga jeta “Heroi” Bud Spencer

Ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur për shumë shqiptarë Bud Spencer. Lajmi është konfirmu [ ... ]

Lifestyle & ShowbizLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:35
Nëna ndihmon nipin të përdhunojë vajzën e saj

Një inçest në kufijtë e marrëzisë ka tronditur publikun në Australi, ku një nënë 56-vje [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:33
Gjermania sfidon Turqinë, shpall zyrtarisht genocid vrasjen e armenëve

Gjermania sfidoi Turqinë me aprovimin e një rezolute që e shpall genocid vrasjen masive të arm [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:32
“Do të duhet kohë për t’i ‘fshirë’ militantët e ISIS”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavarësisht avancimit ndaj fortesave të ISIS-it në Siri [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:31
Gjenocidi armen, Gjermania e njeh ndërsa Turqia tërheq ambasadorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aprovimi i rezolutës që e shpall gjenocid vrasjen masive [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
02 Jun 2016 18:30
Franca, nën ujë. Edhe në Gjermani vërshojnë ujërat. 8 të vdekur

Përmbytjet e mëdha që kanë përfshirë Europën e Veriut detyruan Presidentin Francois Holland [ ... ]

BotaLexo vazhdimin...
Artikuj te Tjere

Visitors

250671
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
37
394
1262
224127
4408
7884
250671

Your IP: 54.81.59.211
2017-09-22 04:20

Programi i emisioneve

Aktualitet

Sport

Politika

Ekonomi

No result...

Bota

Vizitoret

100%Greece Greece

Total: 398
Copyright © 2017 AlpoMedia. All Rights Reserved.