Reforma për Kodin e Punës, Franca nën pushtetin e grevave
Punonjësit e stacioneve bërthamore franceze do të zhvillojnë grevë 24 orëshe ditë e sotme si shenjë proteste mbi reformën e diskutueshme në Kodin e Punës.Kompania shtetërore e energjetike e Francës energjisë, “Electricite de France:, nuk pranoi të komentojë se si greva një-ditore në centralet bërthamore do të ndikojë në furnizim, pasi ajo siguron rreth 75% të energjisë elektrike të vendit.Nga grevat dhe bllokadat tashmë janë ndërprerë gjashtë nga tetë rafineritë e naftës të Francës, madje punonjësit kanë paralajmëruar se do të bllokojnë edhe portet për të ndaluar importin e karburanti.Ministri i Transportit francez, ka deklaruar se 40 % e pikave të karburantit në vend kanë ngelur pa furnizim.Sindikatat kërkojnë që qeveria të kthejë reformat e iniciuara në Parlament në fillim të këtij muaji, ku preket Kodi i Punës dhe veçanërisht orari i detyrueshëm i orëve të punës në javë.Franca prej vitit 2000 ka pasur të miratuar me ligj 35 orë punë në javë.

Visitors

347042
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
128
232
1115
320059
3660
5720
347042

Your IP: 54.198.27.243
2018-08-17 05:50