Të paktën 17 ushtarë indianë humbën jetën si pasojë e një zjarri masiv në një depo armësh në shtetin perëndimor të Maharashtrës. Zyrtarë të ushtrisë thanë se zjarri në depon pranë qytetit Nagpur shkakoi një seri shpërthimesh, duke bërë të detyrueshëm evakuimin e banorëve nga fshatrat rreth bazës.Zjarrfikësit aktualisht po përpiqen që të shuajnë zjarrin, i cili shkaktoi gjithashtu edhe 19 të plagosur. Sipas mediave, dy prej viktimave janë oficerë. Shkaku i zjarrit është ende i panjohur, por jo zyrtarisht, ushtria indiane ka përjashtuar mundësinë e një akti terrorist. Zjarri shpërtheu të martën në mëngjes dhe u përhap me shpejtësi në depon e armëve. Mediat lokale raportojnë se mbi 1000 civilë u evakuuan nga zona rreth bazës, ndërsa predhat fluturonin në të gjitha drejtimet.Incidnete të tilla, fatkeqësisht nuk janë të rralla në depot e armëve në Indi, ku siguria është kritikuar shpesh. Në vitin 2010, një zjarr në një prej depove më të mëdha të armëve në Panagar shkaktoi shumë shpërthime municionesh, por përfundoi pa viktima.Në vitin 2007, një tjetër zjarr në një depo armësh në zonën Anantang në Kashmir bëri të detyrueshëm evakuimin e mijëra njerëzve, pasi predhat e ndezura nga zjarri binin si breshër mbi zonat e banuara.

Visitors

346982
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
68
232
1055
320059
3600
5720
346982

Your IP: 54.198.27.243
2018-08-17 05:47