"FAMILJA QE LAU ME GJAK LIRINE"

gjirokastrit Engjell Fino,icili eshte promovuar ne ambjentet e universitetit eqrem cabej,me nje pjesemarje te gjere te miqve te autorit,shkrimtare apo intelektuale.ky botim i referohet aktit sublim te familjes demaj nga golemi,pjesetaret e se ciles u lidhen ngushte me luften anti fashiste,por qe e gjithe kjo familje u flijua njeqeind perqind nga okupatoret te cilet nuk kursyen as jeten e vogelushes se tyre, e cila u therr barbarisht ne djep,ende pa belbezuar shpresat e foshnjerise. Engjell fino ka lindur ne gjirokaster dhe pas perfundimit te te institutit nen tirane ushtroi profesionin e tij si mesues ne e pergjegjes kulture ne mashkullore dhe lazarat.Gjate viteve 1969-1986,ai punoi si telekronist prane radio televizionit shqiptar si dhe anetar i grupit organizativ ne te gjitha festivalet folklorike te gjirokastres,ndersa eshte dekoruar edhe me medalje dhe urdhra "naim frasheri"/Familja qe lau me gjak lirine eshte botimi i rradhes qe vjen pas librit vargje nen rrjedhen e viteve.

Visitors

335983
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
164
515
1852
308771
5801
5826
335983

Your IP: 54.144.16.135
2018-06-24 08:55