LRI GJIROKASTER DEKLARATE MBI DEFTESEN E GJIMNAZIT TE KRYEBASHKIAKUT GOLEMI

Nepermjet nje deklarate per shtyp Lëvizja Rinore për Integrim Dega Gjirokastër po ndjek me vëmendje zhvillimet politike si në planin e përgjithshëm kombëtar por edhe…

Lexo me shume

CERDHJA CICERIMAT PEZULLOHET,KARAGJOZI:TRATATIVA ME DONATORET PER LEVIZJE NE GODINE ME KOMODE

Çerdhja Cicërimat është e vetmja në qytetin e Gjirokastrës dhe disponon një kapacitet prej 80 vetash.Kushtet në të cilat ndodhet janë skandaloze dhe alarmante për…

Lexo me shume

META PAS THIRRJES NGA KOMISIONI HETIMOR PARLAMENTAR,QYTETARET:VEPRIM DEMOKRACIE

Për herë të parë në historinë e shtetit shqiptar Presidenti i Republikës doli për të dëshmuar para deputetëve të Komisionit Hetimor që është ngritur për…

Lexo me shume

CMIMET E TEKSTEVE SHKOLLORE TE KRIPURA DHE TE PAPERBALLUESHME

Edhe pak dite na ndajne nga fillimi i vitit te ri shkollor dhe prinderit bashke me femijet po pergatiten per te blere sendet qe ju…

Lexo me shume

KONVIKTEVE NE GJIROKASTER IU NDERPRITET UJI I PIJSHEM,DEBITOR ME VLEREN 2.8 MILION LEKE

Ndermarrja e e Trajtimit Studentor ne rrethin e Gjirokastres po vuan mungesen e ujit te pijshem qe prej dites se djeshme ne nje prononcim per…

Lexo me shume

EMISIONI AVANTAZH/NGJELA:NE MUAJIN MARS 70% E POLITIKANEVE S DO JENE NE PARLAMENT

Te ftuarit ne emisionin Avantazh ishin avokati Spartak Ngjela dhe Ira Kurti perfaqesuese e diaspores ku u diskutua  tema e bashkimit kombetar.Disa prej  konkluzioneve  ishin…

Lexo me shume

“Djemte e Gjirokastres “kerkese Ministrise se Kultures

Forumi “Djemte e Gjirokasters” kane ringritur edhe njehere zerin per perfundimin e bustit te patrioti Elmaz Boce, i cili ka qenë një ndër themeluesit e…

Lexo me shume

Burgjet te mbipopulluara

Shqipëria është një vend ku lajmet nga kronika nuk mungojnë thuajse asnjë ditë, me burrin që vret gruan, të mitur që abuzohen seksualisht, vjedhje, kultivim…

Lexo me shume

Qeveria nuk i ndahet Gjirokastres .Tjeter vendim abuziv

Një tjetër leje është dhënë nga Ministria e Energjitikës për ndërtimin e një HEC-i në Gjirokastër. Konkretisht bëhet fjalë për ndertimin e tij në fshatin…

Lexo me shume

Dikur……..Fabrikat qe gjeneronin vende pune

Pas viteve 90 ne Gjirokaster ashtu si ne te gjithe vendin gjithcka nisi te shkaterrohej.Me dhjetra fabrika ,uzina,punishte qe dikur sherbenin per punesimin e banoreve…

Lexo me shume