GJERMANIA I HAP RRUGEN NEGOCIATAVE DHE KUSHTEVE PER HYRJEN E VENDIT NE BE

Partitë kryesore gjermane CDU/CSU dhe SPD miratuan dokumentin që i jep dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Deputetët gjermanë megjithatë…

Lexo me shume

ENERGJIA ELEKTRIKE NE QARKUN GJIROKASTER PAS RESHJEVE TE FUNDIT TE SHIUT,LILI:TE GJITHA ZONAT QE KANE PASUR DEMTIME JANE NE GJENDJE PUNE PERVEC FSHATIT NIVICE DHE LAGJEVE TE SIPERME TE QYTETIT.

Qarku i Gjirokastrës si pasojë e motit të keq me reshje të dëndura dhe shkarkimeve të fuqishme atmosferike të cilat u bënë ditët e fundit,rrjeti…

Lexo me shume

KUJDESI NDAJ DHEMBEVE,SHQIPTARET NE FUNDIT NE EUROPE.DENTISTJA BALASHI:QYTETARET PO NDERGJEGJESOHEN POR JO AQ SA DUHET DHE PRITET

Sëmundjet e dhëmbëve dhe shqetësimet ndaj tyre janë ndër më të përhapurat në shoqërinë tonë, kjo për një sërë shkaqesh të lidhur me faktorë të…

Lexo me shume

NE TREGUN E FRUTA PERIMEVE NE GJIROKASTER BIE NUMRI I BLERESVE NE KRAHASIM ME NJE VIT ME PARE

Si gjithmonë cmimet e konsumit të përditshëm njohin rritje në tregun e fruta-perimeve në Gjirokastët.Kjo është karakteristike për qytetin e gurtë dhe jo vetëm. Shitësit…

Lexo me shume

TERMETI I KESAJ FUNDJAVE ME I FUQISHMI I 30 VITEVE TE FUNDIT,EKSPERTI NORA:FAT QE NE ZONAT E EPIQENDERN NUK U SHKAKTUAN DEME ME SERIOZE

Tërmeti i shkaktuar në vendin tonë fundjavën që kaloi ishte më i fuqishmi në këto 30 vitet e fundit.Sipas ekspertit të gjeologjisë Çano Nora ishte…

Lexo me shume

GJIROKASTRA PER 30 VITE RRESHT PA TERMINAL AUTOBUZASH

Ngritja e terminaleve të autobusëve është bërë një domosdoshmëri në të gjithë qytetet kryesore në vend,dhe janë zgjidhja për të shmangur kaosin dhe për të…

Lexo me shume

TRAJNIM INFORMUES PER MIKROBIN ROTAVIRUS NE GJIROKASTER

Në ambientet e Drejtorisë së Shëndetit Publik në Gjirokastër u zhvillua sot trajnimi informues në lidhje me infeksionet nga Rotavirusi, vaksinat dhe imunizimi ndaj Rotavirusit….

Lexo me shume

GJIROKASTRA VETEM ME NJE LIBRARI,QYTETARET:CMIMET TE PAPERBALLUESHME

Lexueshmëria e librit në kohën e internetit dhe digjitalizimit, besohet se është në një lloj krize globale duke mos lënë anash dhe qytetin e Gjirokastrës…

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE LAZARAT FESTA E PERVITSHME E BABA ZENELIT

Në fshatin Lazarat ndodhet Tyrbeja e shënjtë e Baba Zenelit dhe mekami i dervishit Ali Ekber Konja,ditën e sotme u zhvillua festa e përvitshme tradicionale…

Lexo me shume

ZAPTIM I NJE BIZNESI NGA NJE GODINE TJETER NE LIBOHOVE

Sami Peca banues ne qytetin e libohoves prej vitesh po endet ne dyert e institucioneve per shkak te padrejtesive dhe aferave korruptive.Qe ne vitin 2006…

Lexo me shume