Kolonjaret ne proteste

Banorët e fshatit Kolonjë në Njësinë Administrative Picar, kanë protestuar sot në qendër të fshatit kundër projektit për ndertimin e  nje  heci . Ata I…

Lexo me shume

Tjeter operacion antidroge

Tjetër operacion antidrogë është zhvilluar në Greqi, ku protagonist janë shtetasit shqiptarë. Policia greke ka ndaluar dy automjete, njëri kontrollonte rrugën dhe tjetri transportonte lëndën…

Lexo me shume

Kanabisi nxit vetvrasje

Tymosja e kanabisit në adoleshencë rrit rrezikun e prekjes nga depresioni dhe vetëvrasja, thotë një studim i ri. Hulumtuesit nga Amerika dhe Britania kanë zbuluar…

Lexo me shume

Shtepia e pritjes,drejt rrenimit

Gjatë viteve të  sistemit komunist ishte një një shtëpitë më të bukura në Gjirokastër, por tani ajo është e braktisur. Shtëpia e pritjes në të…

Lexo me shume

Gjirokastra lexon Musinen

Figura e publicistes dhe disidentes Musine Kokalari është përkujtuar në Gjirokastër nga Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit me një simpozium të…

Lexo me shume

Tjeter operacion antikanabis

Policia greke godet një grup të trafikut ndërkombëtar të drogës nga Shqipëria në Greqi. Grupi trafikonte marijuanë përmes kufirit greko-shqiptar në Igumenicë dhe me pas…

Lexo me shume

Burgjet te mbipopulluara

Shqipëria është një vend ku lajmet nga kronika nuk mungojnë thuajse asnjë ditë, me burrin që vret gruan, të mitur që abuzohen seksualisht, vjedhje, kultivim…

Lexo me shume

Qeveria nuk i ndahet Gjirokastres .Tjeter vendim abuziv

Një tjetër leje është dhënë nga Ministria e Energjitikës për ndërtimin e një HEC-i në Gjirokastër. Konkretisht bëhet fjalë për ndertimin e tij në fshatin…

Lexo me shume

Dikur……..Fabrikat qe gjeneronin vende pune

Pas viteve 90 ne Gjirokaster ashtu si ne te gjithe vendin gjithcka nisi te shkaterrohej.Me dhjetra fabrika ,uzina,punishte qe dikur sherbenin per punesimin e banoreve…

Lexo me shume

4 të arrestuar në Memaliaj, policia sekuestron 3 mijë euro të falsifikuara

Policia ka sekuestruar 3 mijë euro të falsifikuara ndërsa 4 persona janë vënë në pranga. Arrestimet janë bërë gjatë mëngjesit të sotëm në Memaliaj. Burime…

Lexo me shume