“Cilat jane pershtypjet per sistemin qe jetojme?” tema e emisionit Miremengjes

Cilat janë përshtypjet për sistemin që jetojmë? Kjo ka qënë tema e emisionit të sotëm mirëmëngjes ku reagimet kanë qënë të shumta.Nuk janë lënë pa…

Lexo me shume

STRESI I PERSHTATJES I PRANSIHEM TEK FEMIJET DHE ADOLESHENTET

Një fenomen i pranishëm tek adoleshentët është stresi i përshtatjes.Ne kete lloj stresi bëjnë pjesë ato crregullime qe karakterizohen nga mospershtatja me situatat e reja…

Lexo me shume

KOMBETARJA KUQ E ZI I DHURON FITOREN TURQISE DUKE SHUAR SHPRESAT PER KUALIFIKIMIN NE EURO 2020

Shqipëria ka dalë e humbur nga ndeshja eliminatore e Europianit kundër Turqisë pasi është mposhtur me rezultatin minimal 1-0 në Stamboll. Kuqezinjtë të cilët në…

Lexo me shume

GJIROKASTRA PREJ KOHESH VUAN PER HAPESIRA ARGETUESE PER FEMIJET DHE MOSHEN E TRETE,QYTETARET:E DOMOSDOSHME NGRITJA E TYRE

Në Gjirokastër mungojnë parqet dhe këndet e lojërave për fëmijët. Kjo ka detyruar prindërit që në shumë raste ti mbajnë fëmijët të mbyllur në shtëpi….

Lexo me shume

PERFLITET TRANSFERIMI I GJYKATES SE APELIT GJIROKASTER DREJT FIERIT,QYTETARET:HUMBJE E MADHE PER RAJONIN JUGOR,SHKAKTON MUNDIM DHE KOSTO FINANCIARE

Kohët e fundit janë përfolur zëra për lëvizjen e Gjykatës së Apelit në Gjirokastër. Ideja për mbylljen e këtij institucioni nuk është e kohëve të…

Lexo me shume

ZHVILLOHET NE LIQENIN E VIROIT EVENTI VRAPO PER KALIN E QYQES

Në kuader te dites nderkombetare te shpendeve shtegtare u zhvillua ne liqenin e Viroit eventi “Vrapo për Kalin e qyqes” e organizuar nga Agjencia e…

Lexo me shume

ZHVILLOHET TRAJNIMI MBI PROCESIN E INSPEKTIMEVE DHE PREZANTIMI I PORTALIT ONLINE E-INSPEKTIMI

Në ambientet e Universitetit Eqrem Çabej Inspektoriati Qendror organizoi me përfaqësues të bashkive të qarkut Gjirokastër një trajnim kushtuar procedurës së inspektimeve si proces i…

Lexo me shume

SHKOLLA E MESME INDUSTRIALE THOMA PAPAPANO KA ULJE TE NUMRIT TE NXENESVE NE KRAHASIM ME NJE VIT ME PARE,RRITJE E INTERESIMIT TE TYRE NGA ZONAT RURALE

Shkolla e mesme industruale Thoma Papapano është i vetmi institucion i arsimit profesional në rajonin jugor.Godina e saj ndodhet në fazën e parë të rikonstruksionit…

Lexo me shume

A DO CELEN NEGOCIATAT PER HYRJEN E SHQIPERISE NE BE ME DATEN 18 TETOR?QYTETARET:VESHTIRE SHKAK MOSREALIZIMI I KUSHTEVE TE CAKTUARA NGA PARTNERET EUROPIANE

Kryefjala e diskutimeve politike kohët e fundit është në se do hapen negociatat për hyrjen e vendit tonë në BE në datën 18 Tetor.Gjatë një…

Lexo me shume

ZHVILLOHET ANALIZA MONOSIZMIKE E GJIROKASTRES NE FUSHEN E STADIUMIT TE QYTETIT

Në fushën e stadiumit “Gjirokastra” u zhvillua Studimi i mikrozonimit siszmik të këtij qyteti.Kjo është organizuar nga instituti kërkimor gjeologjik italian cnr igag në bashkëpunim…

Lexo me shume