Shqipëria “fik” trurin, numrin më të ulët të shkencëtarëve

Niveli i lartë i edukimit dhe kërkimit shkencor e ndihmon një shtet të orientohet me lehtë drejt zhvillimit ekonomik dhe shfrytëzimit me efikasitet të kapitelit…

Lexo me shume

Dalin rezultatet e testit të anglishtes, MAS: 3.29 % e maturantëve kanë ngelur

Ditën e sotme kanë dalë rezultatet e testit të gjuhës së huaj. Në provim morën pjesë 36,134 maturantë, nga ku 3.29 % rezulton se kanë…

Lexo me shume

Humb jetën punonjësi i inerteve në Përmet

Një i moshuar rreth të 60-tave në Përmet mësohet të ketë humbur jetën në ambjentet e punës. Sipas informacioneve, rreth orës 11:00, në nyjen e inerteve…

Lexo me shume

Opozita sonte në orën 20:00 do të zhvillojë protestën e nëntë kombëtare përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Tubimi vjen në një situatë tejet të tensionuar…

Lexo me shume

Protesta para hotelit ku rri Rama në Londër: O mashtrues, Ik!

Kryeministri Edi Rama është pritur me protesta në Londër ku ndodhet për një vizitë zyrtare.  Dega e Partisë Demokratike në kryeqytetin britanik e mbështetur edhe…

Lexo me shume

Lleshaj: S’di që Basha të jetë kërcënuar. Askush s’do ia arrijë të pengojë 30 qershorin

Ministri i Brendshëm Sadër Lleshaj deklaron se nuk ka dijeni që kryetari i PD-së të jetë kërcënuar. Ndërsa takimet me truprojet e gardës që ruajnë…

Lexo me shume

Programi per shpetimin e monumenteve ne Gjirokaster

“Culture Lands” një program i përbashkët ndërkufitar shqiptaro-grek pas një vlerësimi të gjatë që i ka bërë aseteve të trashëgimisë kulturore si pasuri të rralla…

Lexo me shume

Në tre javë u kapën 400 emigrantë të parregullt nga Policia Kufitare dhe Frontex

Migrantët e parregullt nga Lindja e Mesme që tentojnë të kalojnë përmes Shqipërisë drejt vendeve të Bashkimit Evropian po përballen me masa të përforcuara në…

Lexo me shume

Kriza politike sjell pasoja negative ne turizem

Turizmi është sektori i ekonomisë që i ka ndjerë më së shumti pasojat e krizës politike.Prej fillimit te ketij sezoni turistik , administratorë të bizneseve…

Lexo me shume

Meta konsultohet me Kokëdhimën për datën e re të zgjedhjeve

Presidenti Ilir Meta ka vijuar takimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve vendore.  Në orën 12:45 ai ka pritur kreun e partisë Zgjidhja,…

Lexo me shume